top of page

Ustawa dla startupów: Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.)

achievement-3385068_1280

Od 1 marca 2020 roku możliwe będzie utworzenie Prostej Spółki Akcyjnej (P.S.A.), która stanowić będzie nową formę prawną działalności (łączącą elementy sp.zo.o. i spółki akcyjnej) skierowaną głównie do startupów i branży innowacyjnej. Nowelizacja kodeksu spółek handlowych uchwalona przez Sejm w dniu 13 czerwca 2019 roku stanowi ukłon w stronę postulatów podnoszonych przez innowacyjnych przedsiębiorców. 

Prosta spółka akcyjna

Rejestracja prostej spółki akcyjnej przebiegać będzie szybko i sprawnie, podobnie do tej przewidzianej dla spółek z o. o. (S24). Rejestracja możliwa będzie w ciągu 24 godzin.

Dla powstania Prostej Spółki Akcyjnej wymagane będzie:

  1. Zawarcie umowy spółki (forma aktu notarialnego lub według wzorca umowy);

  2. Ustanowienie organów;

  3. Pokrycie kapitału akcyjnego;

  4. Wpis do rejestru;

Wymagania odnośnie kapitału akcyjnego ustalono na symboliczny 1 zł oraz nie przewidziano regulacji odnośnie kapitału zakładowego ani statusu spółki publicznej. Wkłady mogą zostać wniesione w ciągu 3 lat od rejestracji i mogą polegać na świadczeniu pracy lub usług.

W tle powiew nowoczesności…

Nowelizacja przewiduje możliwość prowadzenia ewidencji z użyciem Blockchaina. Szeroko określono w jakich przypadkach możliwe będzie zastosowanie komunikacji elektronicznej (np. wideokonferencji).

Organy

Nie będzie obowiązku tworzenia rady nadzorczej, ale istnieć będzie możliwość powołania rady dyrektorów. Dla funkcjonowania Prostej Spółki Akcyjnej wymagany będzie przynajmniej jednoosobowy zarząd.

Zasady funkcjonowania

Przewiduje się dużą swobodę i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki. Likwidacja spółki ma przebiegać w uproszczony sposób, w tym poprzez przejęcie majątku i zobowiązań spółki przez akcjonariusza czy szybką procedura likwidacji w celu przekształcenia w spółkę akcyjną i jej debiut na giełdzie.

Krytyka nowelizacji

Pomimo tego, że słychać głosy krytyki, które podnoszą, że należało znowelizować dostosować istniejące regulacje (dotyczące sp. zo.o. i S.A.), to rozwiązania takie są bardzo potrzebne dla branży innowacyjnej. Wielokrotnie podnoszone były postulaty większej przychylności ze strony ustawodawcy dla startupów. Do tej pory najpopularniejszym  rozwiązaniem, które wybierają startupy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i zdecydowanie rzadziej spółka akcyjna.  Jednakże na skutki nowelizacji i to, czy rozwiązanie się przyjmie będziemy musieli zaczekać przynajmniej do przyszłego roku. 

Cechy PSA:

  1. szybka rejestracja i sprawnie funkcjonujące nowe rozwiązanie dla startupów;

  2. efektywne wykorzytanie wkładu akcjonariuszy w postaci pracy lub świadczenia usług;

  3. uproszczona procedura likwidacji spółki;

Stan na dzień: 18 czerwca 2019 roku

Foto: pixabay.com

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page