top of page

PROTOTYP WSPÓŁCZESNEGO KOMPUTERA: Maszyna Charlesa Babbage’a
IMG_5515

Przedstawiam Państwu dzisiaj wpis o jednym z prototypów komputera. Trudno uchwycić we właściwe ramy historię rozwoju wynalazku komputera, gdyż bez wielu wcześniejszych wynalazków nie byłoby możliwe skonstruowanie komputera, jaki znamy dzisiaj.

Ale pierwszych odpowiedników tej maszyny można doszukiwać się w mechanizmie z Antykithiry, która dopiero na początku XIX stulecia została odkryta w Grecji, a stanowi pomysł starożytnych Greków. Pozwala przypuszczać, że starożytne społeczeństwa były znacznie bardziej zaawansowane w wiedzy technicznej niż to było zakładane.

Następnie wśród tych pośrednich wynalazków mających wpływ na Rewolucję Cyfrową, wskazać można na niezrealizowane szkice Leonarda da Vinci, pomysły Blaise Pascala aż po projekt Charlesa Babbage’a. Ten ostatni naukowiec okazał się geniuszem, który wyprzedził czasy, w których przyszło mu żyć. Babbage nie był w stanie zrealizować swoich pomysłów i dopiero po jego śmierci powstała konstrukcja zaprojektowanej przez niego maszyny liczącej. Na zdjęciu powyżej znajduje się zrekonstruowana maszyna Babbage’a, którą można zobaczyć w Science Museum w Londynie (archiwum własne).

Maszyna Babbage’a stanowi maszynę do obliczeń. Projektant zamierzał obliczać i drukować matematyczne tabele, takie które byłyby bardziej dokładne ręcznie wykonane wersje przez wiktoriańskich inżynierów, naukowców czy nawigujących. Babbage nazwał ten projekt maszyna różnicowa, ponieważ wykorzystuje metodę różnic skończonych. Ta metoda obejmuje tylko dodawanie, odejmowanie – nie obejmuje mnożenie i dzielenie, które są znacznie bardziej trudne do zmechanizowania.

Przy okazji polecam audycje/podcasty “The Economist” w każdy wtorek z cyklu Babbage.

Więcej o historii rozwoju komputera już wkrótce.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page