top of page

Oszustwo inwestycyjne - jak się go ustrzec?



W przypadku oszustw inwestycyjnych, procedura przestępcza zwykle rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z klientem (inwestorem) przez osoby, które przedstawiają się jako przedstawiciele platform inwestycyjnych albo analitycy lub doradcy inwestycyjni. Reprezentowane przez te osoby platformy inwestycyjne oferują głównie inwestycje w kryptowaluty lub inwestycje na rynku Forex.


Mechanizm postępowania oszusta inwestycyjnego

Po nawiązaniu kontaktu, podający się za przedstawiciela platformy inwestycyjnej lub analityka inwestycyjnego, przedstawia klientowi możliwe opcje inwestycyjne. Podaje jednocześnie, iż konieczna jest wpłata określonej kwoty celem otwarcia rachunku inwestorskiego. Otwarcie rachunku i dokonanie transakcji mogą się odbyć przy użyciu aplikacji, za pomocą, której oszust otrzymuje możliwość zdalnej kontroli nad komputerem klienta. W ten sposób oszuści po uzyskaniu dostępu do konta klienta, mogą samodzielnie dokonywać transakcji na jego koncie.


Po dokonaniu pierwszej wpłaty klienci mają dostęp do konta, które sprawia wrażenia na takie, które rzeczywiście umożliwia im dostęp do wpłaconych środków i dokonywanie obrotu nimi. Następnie zwykle klientom prezentowane są wyniki inwestycji, które zachęcają do kolejnych wpłat celem powiększenia zysków lub odrobienia strat. Oszuści utrzymują kontakt z klientami i zachęcają go do kolejnych wpłat. W sytuacji, gdy wpłaty nie zostaną dokonane i klient zamierza odzyskać zainwestowane środki, otrzymuje w odpowiedzi informację o problemach technicznych z dokonaniem ich zwrotu, koniecznością uiszczenia podatku dochodowego lub uiszczenia innych opłat. Ostatecznie kontakt klienta z oszustem się urywa.


Jak ustrzec się przed oszustwem inwestycyjnym?

Po pierwsze, przed podjęciem decyzji o inwestycji należy uzyskać, jak najwięcej informacji o platformie inwestycyjnej, z której otrzymaliśmy ofertę inwestycji. Należy zweryfikować – jej dane rejestrowe, siedzibę, jej stronę internetową i opinie innych klientów.


Po drugie, warto zapoznać się z listą ostrzeżeń prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego, która jest na bieżąco uzupełniana o podmioty, które mogą prowadzić działalność oszukańczą i zweryfikować, czy ta platforma nie jest na niej umieszczona.


Po trzecie, należy zachować ostrożność przy podawaniu telefonicznie komukolwiek swoich danych osobowych, danych dostępowych do kont i rachunków bankowych oraz udostępniania zdalnie dostępu do swojego komputera.


Podsumowanie

W związku z tym, że sprawcy oszust inwestycyjnych są coraz bardziej zuchwali i przy użyciu socjotechniki są w stanie stosunkowo łatwo zmanipulować swoje ofiary, powinniśmy zachować szczególną ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.


Stan prawny na dzień: 8 czerwca 2022 roku

Zdjęcie: pixabay.com

13 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


bottom of page