top of page

CZWARTA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA: REWOLUCJA CYFROWA

Podczas World Economic Forum zorganizowanym w 2016 roku w Davos, oficjalnie ogłoszono początek Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która utożsamiana jest również z Rewolucją Cyfrową.

Patrząc wstecz musimy cofnąć się do wieku XVII (około 1789 roku), kiedy to rozpoczęła się Pierwsza Rewolucja Cyfrowa. Charakteryzowała się użyciem wody i pary do procesów produkcji.

A.jpg

Około roku 1870 rozpoczęła się Druga Rewolucja Przemysłowa, która związana była z użyciem energii elektrycznej w procesach produkcji.

B

Następnie po II wojnie światowej doszło do połączenia techniki z nauką i ich równoczesnego rozwoju.

Steve Jobs John Sculley Steve Wozniak

Podczas wspomnianego spotkania w Davos uznano, że można ogłosić początek Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która wiązać można z pojawieniem się druku w 3D, Cloud computing, Big Data, komputerów kwantowych, modyfikacji DNA, autonomicznych samochodów, dronów, Internetu Rzeczy (IoT) i inne. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

To, co charakteryzuje nowe technologie to brak możliwości przewidywania biegu ich rozwoju.  W związku z tym pewne pozostaje jedynie to, że postęp jest nieunikniony, ale w jakim kierunku będzie przebiegał stanowi zagadkę. Na dowód tego przytoczyć można stwierdzenie Thomasa Watsona (założyciela IBM) z lat. 40 XX wieku, który uważał, że na świecie będzie zapotrzebowanie może na pięć komputerów.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page